- Seat Height: 430mm
- Conforms to BS EN15373: 2007 parts 1 and 2
- Unique anti tilt leg system prevents children leaning back on the chairs
- Lumbar support reduces discomfort and fidgeting allowing improved concentration
- Unique S shaped back
- One piece polypropylene design with no screws
- Non-returnable
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Dimensions (WxDxH): 480x486x799mm
- Colour: Red
<
>
Titan One Piece Classroom Chair 480x486x799mm Red KF72169
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Country of Origin | UK |
| Chair Colour | Red |
| Age Range | Age 11-14 Years |
| Form | Chair |
| Dimensions | 480x486x799mm |
| Dimensions (WxDxH) | 470x500x770mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Manufacturer | Titan |
| Made To Order | No |
| Leg Type | 4 Leg |
| With Arms | No Arms |
| Weight | 4.05kg |
| Seat Height | 430mm |
| Stackable | 15 High |
| Standards | BS EN 1729:1 / BS EN 1729:2 |
| Warranty | 20 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Titan |
| Type | Educational Furniture |
Description
Ideal for classrooms, this Titan one piece polypropylene chair is screw-free and features a unique S shaped back, and an anti-tilt design for comfort. The chair has no sharp edges or metal components, it is extremely robust and easy to clean. The Titan 4 Leg Classroom Chair conforms to BS EN1729 parts 1 and 2.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
