- Unique S shaped back
- Polypropylene shell with tubular steel frame
- Anti-tilt design
- Conforms to BS EN1729 parts 1 and 2
- Seat Height: 460mm
- Colour: Blue
- Non-returnable
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Dimensions (WxDxH): 497x495x820mm
<
>
Titan 4 Leg Classroom Chair 497x495x820mm Blue KF72195
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Country of Origin | China |
| Age Range | Age 14+ Years |
| Chair Colour | Blue |
| Dimensions (WxDxH) | 500x475x825mm |
| Dimensions | 497x495x820mm |
| Form | Chair |
| Recommended Weight Limit | 140kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Leg Type | 4 Leg |
| Made To Order | No |
| Manufacturer | Titan |
| Warranty | 10 Year Warranty |
| Standards | BS EN 1729:1 / BS EN 1729:2 |
| Stackable | 5 High |
| Seat Height | 460mm |
| Weight | 3.69kg |
| With Arms | No Arms |
Product Information
| Brand | Titan |
| Type | Educational Furniture |
Description
Ideal for classrooms, the Titan chair has a high impact polypropylene shell and an ultra strong tubular steel frame. The chair also features a unique S shaped back and an anti-tilt design for comfort. The Titan 4 Leg Classroom Chair conforms to BS EN1729 parts 1 and 2. This pack contains 1 blue chair with a seat height of 460mm.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
