- Supplied complete with height adjustable shelves
- 100% opening tambour slat doors for easy access
- Fully welded construction and epoxy polyester powder coat finish
- Lockable, reinforced doors for added security and peace of mind - supplied with two keys
- Shelves are height adjustable at 36mm increments
- Adjustable feet to ensure units are level
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Use with the optional roll out filing frame (KF78774) for lateral file compatibility
<
>
Talos Side Opening Tambour Unit 1000x450x1050mm Grey KF78758
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Material | Steel |
| Size | Low |
| Depth | 450mm |
| Dimensions | 1000x450x1050mm |
| Manufacturer | TC Group |
| Lockable | Yes |
| Height | 1050mm |
| Style | Tambour Door |
| Warranty | 7 Year Warranty |
| Width | 1000mm |
Product Information
| Brand | Talos |
| Type | Cupboards |
Description
With doors that open 100% providing easy access to the contents, these tambour filing cabinets have a fully welded construction and lockable doors for use in virtually any environment. Supplied with shelves that are height adjustable at 36mm increments, the unit also benefits from adjustable feet to help ensure it remains level and comes complete with a cylinder lock and two keys. Use with the optional roll out filing frame (KF78774) for lateral file compatibility. Contents not included.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
