- Original HP Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~1,200 pages)
- Ideal for producing the sharp black text and professional-quality graphics you need—page after page—at the speeds your Samsung printer was built for.
- Depend on Original HP Toner Cartridges designed specifically for your Samsung
- printer.
- Toner cartridge
<
>
Samsung Toner Cartridge Black MLT-D116S/ELS
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | Xpress M2625, M2626, M2825, M2826, M2835, M2836, M2675, M2676, M2875, M2876, M2885, M2886 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1200 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | MLT-D116S |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Width | 171 mm |
| Depth | 350 mm |
| Height | 96 mm |
| Package width | 350 mm |
| Package depth | 171 mm |
| Package height | 96 mm |
| Package weight | 820 g |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 2.3 |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 191628482108 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge |
Product Information
| Brand | Samsung |
| Type | Toner |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
