- Suitable for storage of controlled drugs whose active ingredients do not exceed 500 grams
- DELIVERY - POA
- SECURITY PROTECTION – Tested to the prestigious European S2 Security standard (EN14450 – ECB.S Certified) giving cash cover of £4,000 or Valuables cover of £40,000
- APPROVALS – UK Police approved (Secured by Design scheme) and the Association of Insurance Surveyors (AiS)
- LOCKING – Fitted with a high security VdS class II electronic lock with time delay, dual code function & multiple user codes
- CONSTRUCTION – Double wall construction with anti drill plates and re-locker protection for the door provide a safe of great strength
- FIXING – Ready prepared for floor fixing, with fixing bolts for concrete supplied
- COLOUR – Finished in a high quality scratch resistant White paint RAL9003
7+
Phoenix Fortress Security Safe 445x400x805mm Electronic Lock SS1184E
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Material | Steel |
| Cash Rating | Overnight:£4,000.00 |
| Capacity | 74 Litres |
| AIS Approved | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 445x400x805mm |
| Fire Rating - Data | None |
| Fire Rating - Paper | None |
| Fire Rating - Digital Media | None |
| Fixing | Floor & Wall |
| Form | Security Safe |
| ECB.S Approved | Yes |
| Number Of Shelves | 2 Adjustable Shelves |
| Internal Volume | 71-80 Litres |
| Internal Dimensions | 360x290x715mm |
| Lock Type | Electronic Lock, 6-8 Digits |
| Manufacturer | Phoenix |
| SBD Police Approved | Yes |
| Weight | 54kg |
| Valuables Cover | Overnight:£40,000.00 |
| Warranty | 2 Year Materials and Labour Warranty |
Product Information
| Brand | Phoenix |
| Type | Data & Media Safes |
Description
THE PHOENIX FORTRESS is designed and tested to the latest and prestigious European test standards for Security Protection.
SECURITY PROTECTION - Tested to the prestigious European S2 Security standard (EN14450 - ECB.S Certified) giving cash cover of £4,000 or Valuables cover of £40,000 | APPROVALS - UK Police approved (Secured by Design scheme) and the Association of Insurance Surveyors (AiS) | CONSTRUCTION - Double wall construction with anti drill plates and re-locker protection for the door provide a safe of great strength | FIXING - Ready prepared for floor fixing, with fixing bolts for concrete supplied | COLOUR - Finished in a high quality scratch resistant White paint RAL9003 | Suitable for storage of controlled drugs whose active ingredients do not exceed 500 grams
LOCKING OPTIONS:-
Electronic - Fitted with a high security VdS class II electronic lock with time delay, dual code function & multiple user codes
Key - Fitted with a high security double bitted VdS class 1 keylock
DELIVERY:-
Delivery of all Phoenix products is POA. Please see our trading guide for more details.
