- FIRE PROTECTION (PAPER) – Tested to Swedish NT Fire 017 – 90 Paper, providing up to 90 minutes fire protection for paper documents
- FIRE PROTECTION (DIGITAL MEDIA) – Tested to MTC – DIP120 – 60DM fire test standard, providing 60 minutes fire protection for digital media, DVD’s, USB memory stick and hard drives
- SECURITY PROTECTION – The safe is recommended for an overnight cash risk of £2,500.00 or £25,000.00 valuables
- DROP TEST – Fire and impact tested from 9.1 metres for resistance to the impact of falling through the burning floors of a building
- FITTINGS – Each safe comes complete with height adjustable shelf and lockable cash/valuables drawer
- LOCKING – Fitted with R3 high security and user friendly electronic lock with clear LED display. To further enhance security the lock also features dual control, hidden code and scrambled code.
- FIXING – Ready prepared for floor fixing with fixing bolts for concrete supplied
- SPECIAL FEATURES – Fitted with automatic slam shut door locking
- COLOUR – Finished in a high quality scratch resistant paint RAL9003 White
- DELIVERY - POA
10+
Phoenix Fire Fighter Security Safe 500x500x720mm Electronic Lock FS0441E
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Material | Steel |
| Form | Data Fire Safe |
| Fire Rating - Paper | 90 Minutes |
| Fire Rating - Digital Media | 60 Minutes |
| Fire Rating - Data | None |
| Fixing | Floor |
| Drop Tested | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 500x500x640mm |
| Capacity | 63 Litres |
| Cash Rating | Overnight: £2,500.00 |
| Batteries Supplied | Yes - 4x AAA |
| Number Of Shelves | 1 Adjustable Shelf |
| Lock Type | Electronic Lock, 4-16 Digits |
| Internal Volume | 61-70 Litres |
| Internal Dimensions | 375x330x510mm |
| Manufacturer | Phoenix |
| Valuables Cover | Overnight:£25,000.00 |
| Warranty | 2 Year Materials and Labour Warranty & Free Lifetime 'After the Fire' Replacement Warranty |
| Weight | 93kg |
Product Information
| Brand | Phoenix |
| Type | Data & Media Safes |
Description
THE PHOENIX FIRE FIGHTER sets new standards for fire and security protection and is an ideal safe for small to medium sized enterprises.
FIRE PROTECTION (PAPER) - Tested to Swedish NT Fire 017 - 90 Paper (Size 1 or 2) or 120 Paper (Size 3), providing up to 90 or 120 minutes fire protection respectively for paper documents | FIRE PROTECTION (DIGITAL MEDIA) - Tested to MTC - DIP120 - 60DM fire test standard, providing 60 minutes fire protection for digital media, DVD's, USB memory stick and hard drives | SECURITY PROTECTION - The safe is recommended for an overnight cash risk of £2,500.00 or £25,000.00 valuables | DROP TEST - Fire and impact tested from 9.1 metres for resistance to the impact of falling through the burning floors of a building | FITTINGS - Each safe comes complete with height adjustable shelf and lockable cash/valuables drawer | FIXING - Ready prepared for floor fixing with fixing bolts for concrete supplied | SPECIAL FEATURES - Fitted with automatic slam shut door locking | COLOUR - Finished in a high quality scratch resistant paint RAL9003 White
LOCKING OPTIONS:-
Electronic - Fitted with R3 high security and user friendly electronic lock with clear LED display. To further enhance security the lock also features dual control, hidden code and scrambled code
Fingerprint - Fitted with an advanced high security touchscreen keypad & fingerprint lock with clear LED display, internal alarm, dual control, hidden code and scrambled code that can be programmed as standard with up to 128 fingerprints
Key - Fitted with a high quality key lock supplied with two keys
DELIVERY:-
Delivery of all Phoenix products is POA. Please see our trading guide for more details.
