- FIRE PROTECTION (DATA) – Tested to Swedish NT Fire 017 – 120dis standard, providing 120 minutes fire protection for computer backup tapes
- WATER RESISTANCE – Twin water resistant seals provide an airtight water resistant inner compartment for your computer media
- LOCKING – Fitted with an advanced high security touchscreen keypad & fingerprint lock with clear LED display, internal alarm, dual control, hidden code and scrambled code that can be programmed as standard with up to 128 fingerprints
- SECURITY PROTECTION – Recommended for an overnight cash risk of £2,500.00 or £25,000.00 valuables
- DROP TEST – Fire and impact tested from 9.1 metres for resistance to the impact of falling through the burning floors of a building
- SPECIAL FEATURES – Fitted with automatic slam shut locking
- FITTINGS – Each unit comes complete with 2 height adjustable shelves and 3 pull out media trays
- COLOUR – Finished in a high quality scratch resistant paint RAL9003 White
- DELIVERY - POA
14+
Phoenix Data Commander Data Safe 690x720x1160mm Fingerprint Lock DS4621F
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Material | Steel |
| Capacity | 143 Litres |
| Cash Rating | Overnight:£2,500.00 |
| Batteries Supplied | Yes - 4x AA |
| Form | Data Fire Safe |
| Fire Rating - Data | 120 Minutes |
| Fire Rating - Digital Media | 120 Minutes |
| Drop Tested | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 690x720x1160mm |
| Number Of Shelves | 2 Adjustable Shelves |
| Manufacturer | Phoenix |
| Lock Type | Fingerprint Lock, 4-16 Digits |
| Internal Dimensions | 400x405x885mm |
| Internal Volume | 101-200 Litres |
| Warranty | 2 Year Materials and Labour Warranty & Free Lifetime 'After the Fire' Replacement Warranty |
| Valuables Cover | Overnight:£25,000.00 |
| Waterproof | Water-resistant |
| Weight | 340kg |
Product Information
| Brand | Phoenix |
| Type | Data & Media Safes |
Description
THE PHOENIX DATA COMMANDER is designed to meet the requirement of a large capacity fire protection unit for computer diskettes, tapes and all forms of data storage. Suitable for use in commercial business premises for large volume storage.
FIRE PROTECTION (DATA) - Tested to Swedish NT Fire 017 - 120dis standard, providing 120 minutes fire protection for computer backup tapes | WATER RESISTANCE - Twin water resistant seals provide an airtight water resistant inner compartment for your computer media | SECURITY PROTECTION - Recommended for an overnight cash risk of £2,500.00 or £25,000.00 valuables | DROP TEST - Fire and impact tested from 9.1 metres for resistance to the impact of falling through the burning floors of a building | SPECIAL FEATURES - Fitted with automatic slam shut locking | FITTINGS - Each unit comes complete with 2 height adjustable shelves and 3 pull out media trays | COLOUR - Finished in a high quality scratch resistant paint RAL9003 White
LOCKING OPTIONS:-
Electronic - Fitted with an advanced high security electronic lock with clear LED display, dual control, hidden code & scrambled code that can be programmed as standard
Fingerprint - Fitted with an advanced high security touchscreen keypad & fingerprint lock with clear LED display, internal alarm, dual control, hidden code and scrambled code that can be programmed as standard with up to 128 fingerprints
Key - Fitted with a high quality key lock supplied with two keys
DELIVERY:-
Delivery of all Phoenix products is POA. Please see our trading guide for more details.
