- Original HP 304A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Cyan (~2,800 pages); 1 Magenta (~2,800 pages); 1 Yellow (~2,800 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for teams of 3-5 users per device in unmanaged micro and small businesses that have more sophisticated printing, copying and scanning needs and expect more features and added functionality.
- Depend on Original HP 304A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 3 toner cartridges; Recycling guide
<
>
OEM HP CF372AM (304A) Toner Multipack CMY 2.8K
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Cyan/Magenta/Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 304 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Colour toner page yield | 2800 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CF372AM |
| Total amount of recycled materials used for making | 17% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Home, Home office |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 385 mm |
| Depth | 327 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 2.16 kg |
| Package width | 385 mm |
| Package depth | 327 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 2.7 kg |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.7 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 32 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Products per pallet | 48 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 48 pc(s) |
| Pallet gross weight | 150.1 kg |
| Pallet weight (EU) | 181 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 887111403032 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | 3 toner cartridges; Recycling guide |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
