- Lumbar support - sculpted
- Arms - foldable
- High back
- Up to 5 hours recommended use
- 110kg weight capacity
- Self assembly
- StockCode: 41663NA
1+
<
>
Medium Back Mesh Cantilever Chair with Fabric Seat, Height Adjustable Arms, Height Adjustable Back and independent Back Angle Adjustment - Black
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Mesh/Fabric |
| Back Height | 560mm |
| Adjustable Lumbar Support | Fixed |
| Chair Colour | Black |
| Recommended Usage | 5-8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Manufacturer | Nautilus Designs |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Seat Height | 460mm |
| Style | Visitors Chair |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Weight | 12Kg |
Product Information
| Brand | Barri |
| Type | Office Chairs |
Description
Our medium back 3 lever mesh chair packs quite a punch at a great price. Along with its mesh back it features height adjustable arms, fixed lumbar support, and a cantilever base.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
