- Rectangular desks 600mm deep with black cantilever frame and one cable access port
- Desktops available in beech, grey oak, oak, white and walnut
- Create single hot desks or large clusters featuring durable 25mm melamine worktops
- 18mm back modesty panel
- Double upright cantilever frame with feet levellers
- Choice of matching storage to complement the range
- Rectangular desks 600mm deep with black cantilever frame and two cable access ports
- Desktops available in beech, grey oak, oak, white and walnut
- Create single hot desks or large clusters featuring durable 25mm melamine worktops
- 18mm back modesty panel
- Double upright cantilever frame with feet levellers
- Choice of matching storage to complement the range
<
>
Maestro 25 straight desk 1600mm x 600mm - black cantilever leg frame, grey oak top
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Oak |
| Material | Wood |
| Cable Port | Yes |
| Desk Depth | 600mm |
| Dimensions (WxDxH) | 1600x600x725mm |
| Frame Colour | Black |
| Manufacturer | Dams International |
| Pedestals | None |
| Leg Type | Cantilever |
| Size | 1600mm |
| Style | Rectangular Desks |
| Top Colour | Grey Oak |
| Warranty | 10 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Maestro 25 |
| Type | Office Desks |
Description
A staple for the modern office, the Maestro 25 desking range, with its minimal, modern styling and multiple colour options is there when you need it, but doesn’t demand constant attention. This multi-functional desking collection is designed to fit a variety of office environments, whilst offering an effective and affordable solution to cable control, with 25mm desktops that ensure the strength and stability needed in commercial office furniture.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
