- Compact and lightweight backpack for daily commuters
- Comfortable design eases strain on back and shoulders
- Provides ample storage compartments for daily commuting needs
- Fits laptops up to 16inch in size
- Compact and lightweight backpack for daily commuters.
- Comfortable design eases strain on back and shoulders.
- Provides ample storage compartments for daily commuting needs.
- 2-year limited warranty.
<
>
Kensington Simply Portable Lite Backpack 16inch K68403WW
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Dimensions | 320x160x445mm |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Laptop Compartment | Yes |
| Notebook Size | Up To 16in |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Weight | 750g |
Product Information
| Brand | KENSINGTON COMPUTER |
| Type | Luggage |
Description
The Simply Portable Lite Backpack is a modern, lightweight and comfortable backpack for business and college commuters that fits laptops up to 16” in size. The compact design includes a padded compartment for the laptop, a zippered front compartment for easy access and a side pocket for an umbrella or water bottle. Padded shoulder straps offer support for your neck and shoulders, together with a padded rear with breathable mesh fabric providing more comfort for your back. Includes 2-year limited warranty.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
