- Pack of 4
- Dimensions (WxDxH): 1200x600x760mm
- Non-returnable
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Colour: Beech/Black
- Rounded corners and bevelled MDF edge for safety
- Strong crush bent steel frame for durability
- Lacquered top wipes clean with ease
- 18mm thick table top, laminated on both sides
- Classroom table with beech top and black frame
<
>
Jemini MDF Edged Classroom Table 1200x600x760mm Beech/Black (Pack of 4) KF74555
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Beech |
| Material | Wood/Metal |
| Manufacturer | VOW |
| Leg Type | 4 Leg |
| Height | 760mm |
| Size | 1200mm |
| Shape | Rectangular Table |
| Top Material | 18mm laminated MDF |
| Warranty | 5 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Jemini |
| Type | Tables |
Description
This Jemini Class Table features an 18mm thick laminated top with a lacquered, easy to clean beech finish. The rounded corners and bevelled MDF edged tops provide added safety, making them ideal for classroom use. The black crush bend steel frame provides stability and durability ensuring long term use. Pack of 4 tables.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
