- Finish: Maple
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details
- Includes two lockable doors
- Dimensions: W800 x D450 x H2000mm
- Complete with four shelves
2+
<
>
Jemini Wooden Cupboard 800x450x2000mm Maple KF811077
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Maple |
| Material | Wood |
| Size | Tall |
| Door Colour | Maple |
| Country of Origin | Turkey |
| Cupboard Colour | Maple |
| Depth | 450mm |
| Dimensions (WxDxH) | 800x450x2000mm |
| Manufacturer | TC Group |
| Number Of Shelves | 4 Shelves |
| Lockable | Yes |
| Height | 2000mm |
| Standards | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Style | 2 Door |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Weight | 103kg |
| Width | 800mm |
Product Information
| Brand | Jemini |
| Type | Cupboards |
Description
This Jemini Cupboard provides a convenient storage solution for organised office filing. Complete with four shelves, this cupboard is suitable for filing and storing lever arch and box files. The cupboard measures W800 x D450 x H2000mm and comes in a maple finish to complement the Jemini furniture range.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
