- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details
- Non-returnable
- Dimensions (WxDxH): 800x600x730mm
- Number of Drawers: 2
- Offers increased storage space and allows for extended work surface
- Can be used against a 600mm or 800mm desk end
- Will take foolscap files
- Finish: Grey Oak
- Capacity Weight: 40kg Per Drawer
1+
<
>
Jemini 2 Drawer Desk Side Filing Cabinet 800x600x730mm Grey Oak KF78953
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Oak |
| Material | Wood |
| Size | 2 Drawer |
| Cabinet Colour | Grey Oak |
| Anti-Tilt Mechanism | Yes |
| Country of Origin | Turkey |
| Depth | 600mm |
| Dimensions (WxDxH) | 800x600x730mm |
| File Size | Foolscap/A4 |
| Form | 2 Drawer Side Filer |
| Load Capacity | 40kg Per Drawer |
| Lockable | Yes |
| Handles | Bow Handles |
| Height | 730mm |
| Manufacturer | VOW |
| Standards | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Weight | 52.55kg |
| Width | 800mm |
Product Information
| Brand | Jemini |
| Type | Accessories |
Description
Jemini Desk High Side Filing Cabinets offer increased storage space without the added bulk. Simply position next to your desk end for an extension of your working area, increasing your productivity and making efficient use of space. This cabinet has 2 drawers which will accept foolscap files. The cabinet measures 800x600x730mm.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
