- Original HP 957XL High Yield Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 957 ink cartridges work with: HP OfficeJet Pro 7720, 7730, 7740, 8210, 8218, 8720, 8725, 8728, 8730, 8740
- 1 Black (~3,000 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.
- Quality prints you can take pride in
- Try HP Instant Ink - The hassle-free, money-saving ink subscription
- Print with cartridges that are designed to conserve resources. Take advantage of easy recycling and minimal packaging to help reduce the time it takes to manage your environmental impact.
- Ideal for large workgroups who need dependable performance for affordable, professional-quality printing, page after page.
- Depend on Original HP 957XL High Yield Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- What's in the box: 1 Cartridge
15+
<
>
HP No.957XL Inkjet Cartridge Extra High Capacity Black L0R40AE
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Cartridge Type | Original |
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP OfficeJet Pro 7720, 7730, 7740, 8210, 8218, 8720, 8725, 8728, 8730, 8740 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 3000 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 63.5 ml |
| Cartridge capacity | Extra (Super) High Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | L0R40AE |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 119 mm |
| Depth | 126 mm |
| Height | 36 mm |
| Weight | 130 g |
| Package width | 119 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package weight | 150 g |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 90 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Pallet gross weight | 574.58 g |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 6.16 g |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1956 mm |
Product Information
| Brand | Unbranded |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
