- Original HP 981X High Yield PageWide Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 981 PageWide cartridges work with: HP PageWide E58650; HP PageWide Enterprise 556, 586, E58650
- 1 Yellow (~10,000 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Try HP Instant Ink - the hassle-free, money-saving ink subscription service.
- Ideal for consistently producing professional-quality colour documents at the high speeds your HP PageWide Enterprise printer was built to achieve.
- Depend on Original HP 981X High Yield PageWide Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
<
>
HP 981X Original PageWide Cartridge High Yield Yellow L0R11A
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 981 PageWide cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 10000 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 114 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Malaysia |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 100% |
| Width | 215 mm |
| Depth | 35 mm |
| Height | 47 mm |
| Weight | 260 g |
| Package width | 215 mm |
| Package depth | 35 mm |
| Package height | 47 mm |
| Package weight | 280 g |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Maximum duty cycle | 10000 pages per month |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Pallet gross width | 121.9 cm |
| Pallet gross length | 101.6 cm |
| Pallet gross height | 155 cm |
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 144 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 18 pc(s) |
| Pallet gross weight | 876.9 kg |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 5.85 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
