- Original HP 79A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 79 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M12, M26
- 1 Black (~1,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for easily printing professional-quality business documents and delivering the reliable performance offices need.
- Depend on Original HP 79A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
1+
<
>
HP 79A Original LaserJet Toner Cartridge Black CF279A
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 79 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CF279A |
| Country of origin | Japan, United States |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 25 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 375 mm |
| Depth | 113 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 620 g |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 113 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 830 g |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.1 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 26 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 234 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet (EU) | 21 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 234 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 168 pc(s) |
| Pallet gross width | 117.5 cm |
| Pallet gross length | 100 cm |
| Pallet gross height | 126.9 cm |
| Pallet gross weight | 214.7 kg |
| Pallet weight (EU) | 159.9 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894680617 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
