- Original HP 342 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Cyan (~220 pages); 1 Magenta (~220 pages); 1 Yellow (~220 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Try HP Instant Ink - the hassle-free, money-saving ink subscription service.
- For home users and digital photography enthusiasts who appreciate printing vibrant colour photos at home
- Depend on Original HP 342 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
5+
<
>
HP 342 Original Ink Cartridge 5-ml Tri-color C9361EE
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Cyan/Magenta/Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 342 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 220 pages |
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Ireland, Puerto Rico, Singapore |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 50% |
| HP segment | Business |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Width | 113 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 144 mm |
| Weight | 40 g |
| Package width | 144 mm |
| Package depth | 113 mm |
| Package height | 37 mm |
| Package weight | 70 g |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet gross weight | 146.24 g |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 4.57 g |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 884962780916; (UUS) 884962780541 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962780916, 884962780541 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Stacking number for pallet | 1 pc(s) |
| Pallet size (EU) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Products per larger master (outer) case | 60 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight | 4.57 g |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
