- Original HP 125A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 2 Black (~2,200 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for value-conscious customers printing high volumes of professional-quality documents.
- Depend on Original HP 125A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 2 toner cartridges; Recycling guide
<
>
HP 125A Original LaserJet Toner Cartridge Black 2-pack CB540AD
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 125 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Black toner page yield | 2200 pages |
| Black toner cartridges quantity | 2 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CB540AD |
| Quantity per box | 2 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 19% |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 365 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Package width | 365 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 1.6 kg |
| Package type | Box |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 40 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 140 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 108 pc(s) |
| Pallet gross weight | 244.5 kg |
| Pallet weight (EU) | 193.3 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962419052 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | 2 toner cartridges; Recycling guide |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
