- Original HP 05A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 2 Black (~4,600 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for text printing, as in everyday office communications such as reports, invoices and spreadsheets.
- Depend on Original HP 05A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 2 toner cartridges; Recycling guide
<
>
HP 05A Original LaserJet Toner Cartridge Black 2-pack CE505D
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 05 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Black toner page yield | 4600 pages |
| Black toner cartridges quantity | 2 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CE505D |
| Total amount of recycled materials used for making | 35% |
| Country of origin | Japan, United States |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 348 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 202 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Package width | 348 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 202 mm |
| Package weight | 2.37 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 5.6 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 11 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 13 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 55 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 55 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 65 pc(s) |
| Pallet gross weight | 150.9 kg |
| Pallet weight (EU) | 175 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886111645091 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | 2 toner cartridges; Recycling guide |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
