- Premium quality 315gsm manilla for durability
- Ideal for filing or protecting papers on the move
- Two pockets each able to hold approx. 200 sheets of A4 / foolscap paper
<
>
Guildhall Double Pocket Legal Wallet Manilla Foolscap 315gsm Grey (Pack 25) - 214-GRYZ
Non-Returnable Product
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Flap Size | Full Flap |
| Dimensions | 250x355mm |
| Country of Origin | UK |
| Capacity | 2x 35mm |
| Biodegradable | 100% Biodegradable |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | Exacompta |
| Grammage/Thickness | 315gsm |
| Style | Double Pocket Wallet |
| Weight | 90g |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Wallet |
Description
The Guildhall legal and professional filing range is manufactured exclusively from premium quality heavyweight 315gsm manilla, ensuring strength, durability and colour consistency required for the storage and protection of important documents. Made from 100% recycled material. Blue Angel certified. It also has superb archival qualities and is DIN 6738 certified. Ideal for filing or protecting papers on the move. Two pockets for storing loose papers.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
