- Sturdy platform won't buckle under pressure
- Handy carry hole for easy transportation
- Colour: White
- Dimensions: L470 x W510 x H400mm
- Large anti-slip platform and feet increases safety
- Lightweight yet durable two step unit
- Manufactured from high quality plastic
- Weight: 1.8kg
<
>
GPC White Step Stool HE400Z
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 510x470x400mm |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Number Of Steps | 2 Tread |
| Maximum Load | 130kg |
| Weight | 1.8kg |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Product Information
| Brand | GPC |
| Type | Step Stools |
Description
This lightweight, durable GPC two step stool is manufactured from high quality plastic to provide a strong and sturdy platform. Useful for reaching those hard to get areas, it has a ridged, anti-slip base for you to stand on, as well as anti-slip feet to prevent sudden movements. The convenient stool is easily portable and features a handy carry hole in the top so you can take it with you wherever you go.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
