- WireBind is the premium choice for a truly professional document finish
- Tough metal WireBind construction binds documents firmly, ensuring page security and a lasting finish
- Double-loop wire construction: minimises flexing for greater binding stability
- Ideal for both square or round 3:1 pitch hole options
- Ideal for confidential documents; pages can only be removed if wire is destroyed
- Once secured, pages can be rotated by 360 degrees and lie flat for easy photocopying
- White, 8mm diameter - binds up to 70 sheets
- Professional: WireBind is the premium choice for a truly professional document finish
- Durable: the tough metal WireBind construction binds documents firmly, ensuring page security and a lasting finish
- Precision spacing to guard against paper movement when bound
- Flexible: ideal for both square or round 3:1 pitch hole options
- Secure: ideal for confidential documents; pages can only be removed if wire is destroyed
- Full range of sizes and colours available
- For wire binding larger documents, please refer to 2:1 Pitch Wires (binds up to 250 sheets)
<
>
GBC Binding Wires 34 Loop 8mm White (Pack 100) RG810570
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | A4 |
| Document Size | A4 |
| Dimensions | 324x202x86mm |
| Country of Origin | Portugal |
| Diameter/Spine Width | 8mm |
| Material | Metal |
| Max Capacity | 70 Sheets |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Weight | 734g |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Binding Spines & Combs |
Description
Create stylish, bound documents and reports with this pack of flexible and robust 8mm GBC binding wires. Made from tough metal to create a double wire construction, these binding wires allow 360 degree rotation of pages and enable them to lie flat for photocopying and note taking. Compatible with GBC WireBind binding machines, these A4 combs are capable of binding up to 70 sheets. This pack contains 100 white binding wires.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
