- This item is made to order and can not be cancelled or returned once the order is placed
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details
- Postcode restrictions apply - please call for details
- Maximum 5 units per order
- Door colour: Blue
- Dimensions: H1800 x D300 x W300mm
- Powder coated for a chip resistant finish
- Fitted with recessed cam deadlock and supplied with two keys per lock
- Ventilated at the top and bottom for improved air circulation
- Two door locker suitable for use in health, education, catering and other dry area changing rooms
<
>
Express Standard Locker 2 Door 300x300x1800mm Light Grey/Blue MC00139
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Steel |
| Depth | 300mm |
| Dimensions (WxDxH) | 300x300x1800mm |
| Door Colour | Blue |
| Form | Multi-Door Locker |
| Number of Doors | 2 Door |
| Lock | Key Lock Fitted |
| Height | 1800mm |
| Width | 300mm |
| Standards | BS4680 1996 |
Product Information
| Brand | Unbranded |
| Type | Locker |
Description
This steel locker is ideal for use in health, education, catering and dry area changing rooms. The Express locker can be delivered within 5 days depending on your postcode - please call for details. The locker has a powder coating for a chip resistant finish and a solid door fitted with a deadlock. This locker meets the requirements of BS4680: 1996 standard duty clothes lockers and has a light grey body with a coloured door.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
