- Portable printing: Lightweight, compact design
- Rechargeable battery: Plug into any USB port or recharge with the bundled AC adaptor
- Wi-Fi & Wi-Fi Direct: Print wirelessly wherever you are
- Quality results: Pigment inks ensure top results
- User-friendly: Hassle-free with simple set-up
4+
<
>
Epson WorkForce WF-110W A4 Wireless Colour Inkjet Printer C11CH25401DA
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Duplex printing | No |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 14 ppm |
| Print speed (colour, draft quality, A4/US Letter) | 11 ppm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) mono | 7 ipm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 4 ipm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) black (battery) | 4 ppm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour (battery) | 2 ppm |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 45 sheets |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Mobile printing technologies | Epson IPrint, Google Cloud Print |
| Card reader integrated | No |
| Sound pressure level (printing) | 45 dB |
| Market positioning | Home & office |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Colour display | Yes |
| Power consumption (printing) | 11 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 1.3 W |
| Power consumption (ready) | 4 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Battery recharge time | 3 h |
| Battery included | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Width | 309 mm |
| Depth | 159 mm |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | InkJet |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
