- Available with 5, 10 or 15 drawers in a variety of colour finish options
- A sound solution for office storage and beyond
- Multi-compartmental insert trays for small items
- Stocked in white & grey but also available MTO in silver, blue, orange, black, red, yellow & green
- Chrome handle design with individual drawer label holders
- Designed specifically for the small office or home office
- Available with 5, 10 or 15 drawers in a variety of colour finish options
- A sound solution for office storage and beyond
- Multi-compartmental insert trays for small items
- Stocked in white grey but also available made to order in silver, blue, orange and green finishes
- Chrome handle design with individual drawer label holders
- Designed specifically for the small office or home office
<
>
Bisley multi drawers with 10 drawers - white
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Material | Steel |
| Drawer Internal Dimensions (WxDxH) | 234x375x47mm |
| Drawer Depth | 375mm |
| File Size | A4 |
| Form | 10 Drawer |
| Depth | 380mm |
| Dimensions (WxDxH) | 279x380x590mm |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Cabinet Colour | Chalk White |
| Recycled Product | Contains 56% Recycled Material |
| Height | 590mm |
| Lockable | No |
| Manufacturer | F.C. Brown |
| Width | 279mm |
| Weight | 14.65kg |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Standards | BS EN 14073:2004, BS EN 14074:2004 |
Product Information
| Brand | Bisley |
| Type | Wardrobes & Dressers |
Description
Our award-winning MultiDrawer filing cabinets continue to be a timeless design icon. Compact, robust, and stylish, our MultiDrawers help to organise anywhere and everywhere.
Available in a selection of heights with an optional plinth to elevate your MultiDrawer, each drawer comes with a neat integrated label holder for maximum organisation, as well as an iconic brass handle for a functional and stylish finish.
With a selection of 22 on-trend paint finishes, Bisley MultiDrawers are an attractive addition to any workspace.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
