- Seat height: 430mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details. Lead Time: 1-2 days
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Back dimensions: W460xH345mm
- Seat dimensions: W460xD480mm
- Recommended usage time: 5 hours
- Comfortable, cushioned seat
- Vinyl covered tub chair for vibrant and comfortable seating
- Fully upholstered in vinyl for professional finish
1+
<
>
Avior Vinyl Tub Chair 735x615x770mm Black KF03527
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Leather Look |
| Back Height | 355mm |
| Chair Colour | Black |
| Frame | Fully Upholstered |
| Country of Origin | Mixed |
| Dimensions (WxDxH) | 740x635x775mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 5 Hours |
| Manufacturer | TC Group |
| Leg Type | 4 Leg |
| Made To Order | No |
| Warranty | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Seat Height | 415mm |
| Style | Single Seat With Arms |
| Standards | BS EN 13351:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Weight | 15.1kg |
Product Information
| Brand | Avior |
| Type | Visitor Seating |
Description
The tub chair is a design classic. Whether you are planning to put it in a reception or in break room, this chair is professional and adaptable for a number of situations. This stylish tub chair by Arista continues this tradition, upholstered in black vinyl to fit a company's reception just as well as it would in a premium coffee shop. The seat is comfortable, with a strong back support and cushioned seats that prevent discomfort.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
