- High backed chair designed for heavy duty, 24 hour use
- With an extra thick seat for added comfort
- Includes height and angle adjustable seat and back, and height adjustable arms
- 5 wheel base provides excellent manoevrability
- Recommended sitting time: 24 hours
- Maximum sitter weight: 24 stone
- Back dimensions: W510 x H645mm
- Seat dimensions: W510 x D540mm
- Seat height: 490-590mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details
2+
<
>
Avior Lucania High Back Task Chair 640x655x1055-1140mm Black KF74020
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Black |
| Back Height | 645mm |
| Back/Seat Action | Asynchro Mechanism |
| Back Width | 510mm |
| Country of Origin | Taiwan |
| Recommended Weight Limit | 152kg |
| Recommended Usage | 24 Hours |
| Manufacturer | TC Group |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Width | 520mm |
| Seat Height | 465-565mm |
| Seat Depth | 530mm |
| Warranty | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| With Arms | Adjustable Arms |
| Weight | 20.8kg |
Product Information
| Brand | Avior |
| Type | Office Chairs |
Description
With a supportive high back and extra thick padded seat, the Lucania Task Chair in black is ideal for heavy duty, 24 hour use.Designed for call centres, control rooms and other multi-shift environments, the versatility of the asynchro mechanism, where the height and tilt of both the seat and back are adjustable, means it is easier to find a comfortable seating position. Able to support sitters of up to 24 stone in weight, adjustable arms are included and an optional chrome base can be purchased for that finishing touch.
