- Seat height: 440-590mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details. Lead Time: 1-2 days
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Asynchro mechanism with tilt tension control, inflatable lumbar support, ratchet backrest height adjustment and seat slide
- Recommended usage time 8 hours
- Larger seat and back with kidney foam shaping ensures good posture throughout the day
- Back dimensions: W490 x H600mm
- Optional adjustable arms
- Seat dimensions: W500 x D500
2+
<
>
Arista BentleyHigh Back Ergonomic Task Chair 700x700x1040-1160mm Blue KF78700
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Royal Blue |
| Back Width | 500mm |
| Back/Seat Action | Asynchro/Torsion/Seat Slide |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Height | 600-490mm |
| Country of Origin | Mixed |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | TC Group |
| Weight | 13kg |
| With Arms | No Arms - Arms Available |
| Warranty | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Style | Ergonomic Chairs |
| Seat Depth | 500mm |
| Seat Height | 490-620mm |
| Seat Width | 520mm |
Product Information
| Brand | Arista |
| Type | Office Chairs |
Description
Comfortable radial back posture task chair, ideal for lower back and lumbar support. Fitted with asynchro mechanism with tilt tension control, adjustable lumbar and seat slide. Shown with optional height adjustable arm.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
