- Aluminium frame with smooth satin silver finish
- Can be mounted landscape or portrait
- Flame retardant to BS EN ISO 13501 Class B
- Soundproof to BS EN ISO 11654:1997 Class E
- Board made from 100% recycled PET
- Supplied with a wall fixing kit
- Size: 2400x1200mm
- Colour: Red
<
>
Adboards Eco-Sound Aluminium Frame Blazemaster Board 2400x1200mm Red NCES-2412-RD
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Size | 2400x1200mm |
| Frame | Aluminium Frame |
| Fixing | Wall Mounted Board |
| Dimensions | 2400x1200mm |
| Colour | Red |
| Board Size | 2400x1200mm |
| Board Surface | Felt Board |
| Manufacturer | Adboards |
Product Information
| Brand | Adboards |
| Type | Display Board |
Description
ECO-Sound Blazemaster unframed notice boards which are fully fire rated and sound proof making this noticeboard ideal for use within busy public spaces learning office and any general working environment.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
